بیت کوین تقاضا را از سمت طلا به سمت خود جذب می کند

  • آکاش داشی، تحلیلگر سیتی گروپ معتقد است که بیت کوین (BTC) متقاضیان خرید طلا را به سمت خود جذب می کند.
  • متعاقبا، سیتی گروپ پیش بینی خود در مورد ارزش طلا در سال 2021 را کاهش داد.
  • شورای جهانی طلا با این ارزیابی مخالف است.

آکاشی داشی، تحلیلگر سیتی گروپ، توضیح می دهد که بیت کوین (BTC) در چند ماه گذشته کانون توجه سرمایه گذاران را از طلا به سمت خود معطوف کرده است، که این مسئله می تواند مانع افزایش قیمت طلا در سال جاری شود.

او خاطرنشان می کند که روی گرداندن سرمایه گذاران از طلا و تمایل به سمت رمزارزها ممکن است بزرگترین تهدیدی برای نقش مهم این فلز زرد به عنوان هِج اصلی در برابر تورم باشد. او دلیل اصلی افت ارزش طلا را “افزایش سرمایه گذاران” در دارایی های دیجیتال و علاقه نهادها به بیت کوین عنوان کرد.

دوشی، با استفاده از تراست بیت کوین گرِی اسکیل (GBTC) به عنوان یک پروکسی برای تقاضای نهادی بیت کوین (چون رمزارز هیچ  صندوق قابل معامله ای (ETF) تأیید شده ای در ایالات متحده ندارد)، خاطرنشان می کند که “جالب است که، در 19 هفته گذشته، صندوق های قابل معامله (ETF) طلا و بیت کوین جریان های خالص هفتگی و دارایی تحت روند مدیریت را در جهات مخالف در حدود دوازده مورد منتشر کردند.

علاوه بر این، کل دارایی قابل سرمایه گذاری برای دو دارایی ذخیره شده در دو سال گذشته گسترش یافته است. به نظر می رسد که همبستگی بین جریان ورودی بیت کوین و جریان خروجی طلا بیش از حد خوب است و تنها یک اتفاق نیست.

ممکن است در دو روز گذشته بیت کوین دچار یک اصلاح اساسی شده باشد، اما هنوز 532 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

سیتی گروپ هدف قیمت طلا را برای سال 2021 کاهش می دهد

در ابتدا، سیتی گروپ برای هر اونس طلا 2100 دلار برای مدت 6-12 ماه پیش بینی کرد. با این حال، اخیراً به دلیل خروجی های مرتبط با بیت کوین، آن را به 1950 دلار کاهش داده است. در واقع، طلا در حال حاضر در حدود 1800 دلار معامله می شود که 5 درصد کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

اما این تنها دلیل سقوط ارزش طلا نیست. داشی معتقد است که با وجودی که از نظر تاریخی، طلا به عنوان یک هِج در برابر تورم مورد استفاده قرار می گرفته است، تورم در سال جاری را به شدت کنترل می کند. علاوه بر این، او انتظار دارد که سرمایه گذاران بیشتری به جای طلا به کالاهای دیگری، مانند نفت، روی بیاورند.

مخالفت شورای جهانی طلا

شورای جهانی طلا، سازمان توسعه بازار صنعت طلا چنین استدلال می کند که ارزهای دیجیتال  نقش های مختلفی در مجموعه اوراق بهادار ایفا می کنند. از این رو، نباید بیت کوین را جایگزین طلا دانست و بالعکس. علاوه بر این، بیت کوین علی رغم کاربرد به عنوان هِج در برابر تورم، ممکن است خطر بیشتری برای اوراق بهادار شخص ایجاد کند.

خوان كارلوس آرتيگاس، مسئول تحقيقات شورا، مي گويد: “ما نبايد همبستگي را با علت و معلول، از نظر جریان پولی سرمایه گذار، اشتباه بگيريم”.

آرتيگاس افزود: “درست نيست كه فقط به دو رقم خاص كه آمارهاي مختلف را تركيب مي كنند، نگاه كرد و نتيجه گرفت كه روند گسترده تر است.”

با وجودی که بیت کوین در اصل به عنوان پول نقد دیجیتال ارائه می شد، به دلیل محدودیت عرضه و قابلیت اطمینان طولانی مدت به عنوان ذخیره ارزش، بسیاری از کارشناسان رمزارزها بیشتر از آن به عنوان طلای دیجیتال یاد می کنند. اخیراً، بیت کوین از سطح 1 تریلیون دلاری بازار فراتر رفته است. با این حال، این رقم از کل رقم بازار 12 تریلیون دلاری طلا بسیار پایین تر است.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

به آموزش نیاز دارید

دانشگاه تریدری پی سی ام

با ارائه ی آموزش های حرفه ای، از مبتدی تا پیشرفته،

شما را تا رسیدن به سود قدم به قدم همراهی می کنیم 

روش های آسان واریز و برداشت

بانکی

وب مانی

بیت کوین

سایر

پی سی ام بروکرز به عنوان معروفترین شرکت از مجموعه شرکت های پی سی ام، در سال 2006 در منطقه ی آزاد تجاری DMCC دبی به عنوان کارگزار ارز، طلا و کالای بورس دوبی DGCX به ثبت رسید و تحت نظارت اسکا (نهاد ناظر بازارهای مالی کشور امارات) شروع به کار کرد.

پی سی ام با شماره مجوز c118023194 تحت نظارت نهاد FSC می باشد. این نهاد از سازمانهای نظارتی کشور های مشترک المنافع بریتانیا و عضو “International Organization of Securities Commissions (IOSCO)” بوده و مورد تایید در ایالات متحده، بریتانیا و اروپا می باشد. حوزه نظارتی FSC شامل همه ی فعالیتهای مالی غیر بانکی شامل بورسها، کارگزاری ها و شرکت های بیمه است.

کارگزاری پی سی ام در سال 2013 مجوز این نهاد را کسب کرد و در آن تاریخ به عضویت بورس آفریقا هم درآمد. پس از ادغام بورس آفریقا در یک بورس دیگر، که تحت نظارت FSC قرار ندارد، کارگزاری پی سی ام از نهاد ناظر FSC درخواست بالاترین مجوز کارگزاری را نمود و پس از تایید و دریافت این مجوز به ارایه خدمات خود ابعاد تازه ای داد.

افشای ریسک: معاملات در بازارهای آنلاین نیازمند دانش کافی در این زمینه می باشد. بنابراین لازم است قبل از شروع معاملات با شرایط و ریسک‌های معاملاتی آشنایی کامل داشته باشید.

© تمامی حقوق برای کارگزاری پی سی ام بروکز محفوظ می باشد 2006 - 2021