اخبار اقتصادیتقویم فارکس فکتوری روزانه- پی سی ام بروکرز

تحلیل فاندامنتال بازار ارز – جمعه ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۹
تحلیل فاندامنتال:

• سهام‌های جهانی دیروز به دلیل کاهش ریسک‌های تجاری چین و آمریکا بالا رفتند
• نرخ یورو/دلار-آمریکا پیش از جلسه بانک مرکزی اروپا نوسانی بودد
• بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را 325bp کاهش داد
دیروز سهام های جهانی با قیمت‌های بالاتری معالمه شدند و در طول شب نیز ریسک های تجاری چین و آمریکا کاهش یافت. چین خرید غذای مزرعه از آمریکا دوباره شروع کرد و دونالد ترامپ نیز افزایش تعرفه‌ ها را در مورد بخشی از کالاهای چینی ۲ هفته به تعویق انداخت. مقامات رده پایین چین و آمریکا انتظار دارند در هفته بعد و پیش از جلسات ماه اکتبر، دیداری بین مقامات تجاری چین و آمریکا در واشنگتن صورت بگیرد (رویترز)


جفت یورو/دلار-آمریکا دیروز، روز پرهیجانی را پس از جلسه بانک مرکزی اروپا سپری کرد. این جفت در بازه قیمتی بزرگی معامله شده و که کمترین آن 1.0930 و بالاترین آن 1.1070 بود که پس از اعلام بانک مرکزی مبنی بر کاهش 10bp نرخ بهره از 0.4٪- به 0.5٪-، رخ داد. این کاهش نرخ بهره، پس از مارس ۲۰۱۶ اولین بار است که رخ می‌دهد. همچنین بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که یک برنامه تسهیل کمّی را آغاز خواهد کرد و طی آن ماهانه ۲۰ میلیارد یورو باند (bond) را از ماه نوامبر خواهد خرید.
ماریو درگی رئیس بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که منطقه یورو با یک ضعف طولانی‌مدت‌تری بیش از آنچه فکر می‌کردیم، روبه‌رو است. این ضعف طولانی مدت به طور عمده ناشی از کاهش تجارت جهانی است.
بانک مرکزی پیشبینی خود برای رشد منطقه یورو را 10bp برای 2019 کاهش داد و به 1.1 درصد رساند.
همچنین در ادامه این تصحیحات، بانک مرکزی پیشبینی رشد منطقه اروپا را نیز برای سال 2020، به میزان 20bp کاهش داد و به 1.2 درصد رساند. همچنین بانک مرکزی اروپا پیشبینی خود برای تورم را نیز 10bp برای امسال و 40bp برای سال بعد کاهش داد.

در این سو بانک مرکزی ترکیه هم سیاست کاهش نرخ بهره اتخاذ کرد و با کاهش 325bp نرخ بهره را از 19.75 تا 16.50 کاهش داد. بیانیه کمیته سیاست مالی ترکیه نیز بسیار شبیه بیانیه ماه جولای بود و مطرح می‌کند که علی‌رغم ضعف در تقاضای سرمایه‌گذاری، شاخص‌های اصلی نشان از رشد بخشی از فعالیت‌های اقتصادی دارند.
پس از این اعلام نرخ بهره، دلار-آمریکا/لیر-ترکیه از5.76 به 5.66 کاهش یافت و سپس به 5.6630 رسید.
مؤسسه بارکلی همچنان انتظار دارد تا پایان نیز نرخ بهره کوتاه‌مدت تا 15 درصد کاهش یابد و پیشبینی خود را که قبلاً 175bp برای بیانیه ماه اکتبر کمیته سیاست مالی بود، به 150bp اصلاح کرد.