مقالاتحقیقت فارکس درایران

فارکس

حقیقت فارکس در ایران، هرچند آنچه اینجا به شما ميگویيم اصلا ارتباطی به بازارهاي مالي ندارد اما صحبت با هموطنان ایرانی درباره تجارت در بازار های مالی را نمي توان بدون اشاره به این مطلب به نتیجه رساند.

ولی قبل از هر چیز باید یک موضوع را روشن کنیم. سرمایه گذاری در بازار مالی مثل هر تجارت دیگر مستلزم یک حداقل مبلغ سرمایه گزاری است که در این مورد بیش از میلیون تومان است.

ما کاملا اطلاع داریم که حدود 80 در صد سرمایه گزارانی که در آنچه به اصطلاح “فارکس” در ایران معرفی شده با سرمایه های کمتر از این مبلغ درگیر شده اند و طبیعتا جذب این افراد برای بروکر پی سی ام بروکرز دوبی غیر ممکن است و تبلیغ علیه آن فاقد ارزش تجاری برای ما میباشد.

از این رو آنچه در زیر میخوانید صرفا یک اطلاع رسانی است که برای شرکت ما ایجاد هیچ درآمدی نمیکند ولی در هر صورت ما ایرانی هستیم و از مشاهده اینکه هموطنان ما به علت خیانتی که در اطلاع رسانی به آنها شده و پول و وقت خود را صرف ضرر زدن به خود و خانواده خودشان میکنند لذتی نمیبریم. (برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه بروکر فارکس برای ایرانیان مراجعه فرمایید.)


از سوی دیگر آن اشخاص و شرکت ها و گروه هائی که از این پدیده بسیار فراگیر (فارکس) سودهای کلان میبرند و پس انداز های کوچک ولی پر تعداد شما را به جیب خود و صاحبان متاتریدر و برنامه های مشابه سرازیر میکنند طی سه هفته گذشته که ما آغاز به تماس با سرمایه گذاران ایرانی کرده ایم از این حد هم فراتر رفته و به تهدیدهای خنده دار و توهین و نشر اکاذیب رسیده اند. ما به این گروه ها پیشنهاد دادیم تا متاتریدر خود را در سایر کشور هائی که از آن بی اطلاع هستند تبلیغ کرده و در ایران تجارت بازار مالی واقعی را رواج دهند ولی متاسفانه طمع سودهای کلان گوش آنان را کر کرده است و به نظر میرسد دیگر مستحق روبرو شدن با یک جواب مردانه هستند که باید از طرف شما و به سادگی با متوقف کردن جریان پس اندازهایتان به جیبهای کسانی که شما را به تحلیل های فنی چارت مشغول کرده و حقیقت اصل مطلب را وارونه معرفی کرده اند داده شود و در صورتی که مدت زیادی است که با آن دمخور هستید مستلزم کنترل یک عادت بد میباشید. به هر حال جلوی ضرر را از هر جاکه بگیرید منفعت است.

ما اعتقاد داریم مردانگی در بین ایرانیان زنده است و همیشه حتی در بدترین شرایط زنده خواهد ماند. حقایقی که درباره فارکس در زیر ارائه شده توسط یکی از دوستان جدیدمان محمود ترجمه و جهت مطالعه ایرانیان تدوین شده (از متن اصلی انگلیسی نوشته شده توسط مدیر شرکت ) که امیدواریم از آن استفاده کوچکی نصیب هموطنان شود.

مرد بودن هنری است که رستم یکی از بزرگترین درسهایش را از منیژه آموخت.

—————————————————

هنر و دانش تجارت در بازارهاي مالي ميان مردم اين گوشه دنيا نوپاست. متاسفانه اشخاص و شرکتهايي هستند که از اين موضوع سو استفاده نموده و با وعده سود زياد هزاران نفر را به سمت ضررهای بزرگ کشانده اند.

اين اشخاص و شرکتها خود را جاي ما(بروکرهاي بازارهاي مالي) جا زده و چیزی کاملا متفاوت از ما به مشتریان خود ارائه ميدهند.

“فارکس” نامي عمومي و آشنا برای اين عارضه ميباشد.

در اصل کلمه فارکس اختصاري است از دو کلمه Foreign Exchange که همان تبديل ارزهاي خارجي ست.

دلیل اینکه این قضیه به (فارکس) معروف شده آنست که تجارت ارزهای خارجی در برابر یکدیگر قسمت عمده این مطلب است اگرچه طلا و نفت هم بسیار محبوب هستند. اين نيرنگ قربانيان خود را به کاربرد يک برنامه کامپيوتري که سکوي معامله يا پلتفورم معامله ناميده مي شود و به ادعاي آنان معامله گران را به بازارهاي مالي متصل ميکند، هدايت مينمايد.

اگر چه بیش از یک برنامه کامپیوتری برای این کار نوشته شده ولی معروف ترین و آلوده کننده ترین آنها در ایران متاتریدر نام دارد و از این رو در این متن کوتاه بیشتر به آن میپردازیم.

در واقع هيچ بازار مالي پشت اين پلتفورم وجود ندارد. قيمتهاي خريد و فروش توسط اپراتورهاي اين برنامه کامپيوتري ارائه ميشود و آنها بر تغييرات اين قيمتها و سفارشات شما احاطه کامل دارند. اپراتور اين برنامه عملاً طرف مقابل تمامي معاملات است و اين بدين معناست که سود معامله گران ضرر او و ضرر معامله گران سود اوست.

طبيعتاً سود بردن معامله گران هيچ جذابيتي براي آنان ندارد. چنين برنامه هاي کامپيوتري هر روز درحال گسترش ند و به اپراتور اجازه بهره برداري های پیشرفته تری از قربانيانشان را مي دهد مثل نشان دادن قيمتهاي متفاوت به معامله گران متفاوت، مشاهده سفارشات و نپذيرفتن سفارشات سود ده (قیمت عوض شد دوباره سفارش وارد کنید و تا اون موقع چندین پیپ قیمت به نفع خودش حرکت کرده) و …

کار با خرید چیزی که به آن دیتا فید میگویند شروع میشود. یک نمونه آنرا میتوانید روی سایت ما در این قسمت مشاهده کنید. شرکتهائی وجود دارند که میشود قیمت های لحظه ای آخرین معامله انجام شده روی پیشخوان یک بازار را از آنها با 200 – 300 دلار در ماه بصورت آنلاین اجاره کرد. این به صورت یک کد فعال به ماژول سرور برنامه متاتریدر خورانده میشود. ماژول سرور چیست؟ آن قسمت از متاتریدر که شما ندیده اید. شما متاتریدر را به عنوان یک سکو یا به اصطلاح پلتفرم معاملاتی میشناسید ولی این تمام متاتریدر نیست. قسمت اصلی آن روی یک سرور هاست شده و امکانات زیادی به اپراتور های آن میدهد. سپس اپراتور های متاتریدر با استفاده از آن قسمت از برنامه که از آن با شما حرفی نزده اند برای هر اکانت یک اسپرد روی این قیمت میسازند این به ظاهر قیمتهای پیشنهادی خرید و فروش را می توانند به بالا و پائین هم حرکت دهند. سفارشات خروج از بازار یعنی استاپ لاس و تیک پرافیت را هم که خود شما وارد برنامه میکنید. یک کارگذار واقعی بازار مالی نمیتواند مصرف کننده دیتا فید باشد زیرا در یک بازار واقعی اعداد پیشنهادی برای خرید و فروش به سادگی توسط خریداران و فروشندگان تولید میشود و پلتفرم بازار مالی فقط به نشان دادن آن مشغول است و نه تولید و دستکاری.

سود واقعی فارکس

اين سیستم قرباني خود را با استفاده از تاکتيکهاي مختلفي مثل دوره هاي آموزشي، ارائه بحث های طولانی راجع به فنون معامله، مطالب هوس انگیز براي جذب افراد حريص، پيشنهادات رايگان يا حتي گاهي درخواست پولهاي خيلي زياد براي ارائه خدمات يا اطلاعات خود با پوششي لوکس در تله مي اندازد. این سیستم بیش از 7 سال است که در ایران به شدت فعال است و دارای چند سایت پر بیننده اینترنتی هم شده که به ظاهر محل بحث و گفتگو درباره تجارت مالی به نظر میرسد ولی در واقع نوشته های آن دستچین میشوند. این سیستم اخیرا حتی در نظام دانشگاهی کشور هم رخنه کرده و مدعی صدور مدرک هم میباشد. البته تحلیل فنی و تجارت مالی در حقیقت یک مطلب بسیار حرفه ای است به شرط آنکه در ضمن یا انتهای دوره پلتفرم غیر متصل به دستتان ندهند.

اینجا لازم بود این مطلب اضافه شود که همه کسانی که مشغول تدریس این به اصطلاح فارکس هستند لزوما از همه مسائل پشت پرده آن خبر ندارند. کما اینکه در طول 3 هفته گذشته 6 موردشان با ما تماس گرفته و اعلام کرده اند که با آگاه شدن از این مطلب از این کار دست کشیده (یا خواهند کشید) و مایل به تدریس بازار مالی واقعی هستند. خبر خوب اینست که 90 در صد مطالب مربوط به تحلیل فنی و فاندامنتال که در دوره های فارکس تدریس می شود درست است و فقط 10 درصد مطالب نیاز به تصحیح دارد که قرار شد ما اینکار را برایشان انجام دهیم.

مواردي که ميتوان از آنها براي تشخيص اینگونه پلتفرمهای نوع متاتریدر میتوان استفاده کرد يکي spread روي پلتفورم آنهاست که قطعاً نمیتواند در يک بازار واقعي ثابت باشد. این یکی از بهترین مثال های خیانت به شما در اطلاع رسانی است. تعاریف ابتدائی تجارت در بازار های مالی توسط (فارکس) بعضا وارونه ارائه شده اند تا بشود از آن سو استفاده کرد. قویا توصیه میکنیم قسمت تعاریف را روی سایت مطالعه کنید. اما برای تسریع در مطالعه این قسمت یادآوری میشود که اسپرد اختلاف بین بهترین قیمت پیشنهادی برای خرید (نازلترین قیمت پیشنهاد شده از طرف فروشندگان) با بهترین قیمت پیشنهادی برای فروش (بالاترین قیمت قبول شده از طرف خریداران) است. چون در مورد کالا هائی مثل طلا یا جفت ارزهائی مثل یورو /دلار همیشه تعداد بیشماری خریدار و فروشنده در بازارها هستند و این افراد میتوانند هر لحظه پیشنهادات خود را تغییر دهند طبیعتا اسپرد ممکن است در هر ثانیه چند بار تغییر کند و اسپرد ثابت روی پلتفرم باید دلیلی داشته باشد. در مورد متاتریدر این دلیل واضح است. طرف معامله شما حاضرین در یک بازار نیستند. یک نفر است. اپراتور متاتریدری که پول خود را توی آن گذاشته اید. البته این معمولا یک شخص نیست بلکه یک تیم است.

چیز دیگری که خوب است به آن توجه کنید مدارک شرکت کارگزار از قبيل مجوز کارگزاری است. سوالات زیادی وجود دارد که شما میتوانید و باید بپرسید به عنوان مثال چرا شرکتي که در جزيره بلیز به ثبت رسيده آدرس آن در قبرس ميباشد؟ يا اينکه چگونه شرکتي که در زمينه معاملات بورس سهام قبرس به ثبت رسيده معاملات ارز ارائه ميدهد؟ مگر در بورس سهام قبرس ارز معامله میشود؟ یا آیا سازمان نظارت بر کارگزاران بورس سهام قبرس بر چنین فعالیتی هم نظارت کرده و درست بودن آنرا ضمانت میکند؟ آیا این شرکتی که در آمریکا یا انگلستان یاسویس ثبت شده دارای مجوز ارائه این کار هست؟ کدام مرجع این مجوز را صادر کرده؟ آیا میشود این مجوز را دید؟ صاحبان این شرکت چه کسانی هستند و کجا زندگی میکنند؟ چرا هرگز اسم یا عکسی از صاحبان این شرکت ها ارائه نمیشود؟ ثبت یک شرکت در خارج از ایران با چند میلیون تومان امکان پذیر است و داشتن یک شماره تلفن یا آدرس پستی به مراتب از این ارزانتر.

مکانيزم پشت پلتفورم معامله چيست که همواره ميزان اسپرد معامله را در 2 يا 3 پيپ حفظ ميکند؟ به وضوح اين يک بازار واقعي با خريداران و فروشندگان واقعي نيست.

چگونگي شناخت بروکر جعلي و واقعي

هميشه اگر آنچه را که شما معامله ميکنيد مشخص نشده در کدام بازار معامله میشود احتياط کنيد. نام آن بازار و جايي را که معامله شما در آن انجام ميشود را سوال کنيد. مخصوصاً به کلمه “بازارهاي بين المللي” حساس باشيد. چون چنين چيزي وجود ندارد و معني نميدهد. هر چيزي در يک بازار معامله میشود. کدام بازار؟ بايستي نام اين بازار را بدانيد. کدام سازمان بر معاملات انجام شده توسط شما نظارت دارد و صحت آنرا ضمانت میکند؟ در برنامه های شبیه ساز بازار مثل متاتریدر عموما این موارد ذکر نشده است اما در پلتفرم DMA نام بازار قسمتی از نام قراردادی ست که شما تصمیم به معامله آن دارید.

مثلا قرارداد معامله آتی طلا DGCX تحویل پنجم دسامبر.

مکانيزم اکتشاف قيمت:

در يک بازار مالي، هميشه مطمئنيد که بيشترين قيمت منصفانه را براي آنچه معامله ميکنيد بدست مي آوريد، به طوريکه هميشه اينجا صفي از خريداران و فروشندگان وجود دارد و شما همواره قادر به خريد با پايين ترين قيمت و فروش در بالاترين قيمت هستيد. هنگاميکه چيزي را مي خريد طبيعتاً فروشنده نيز وجود دارد.

فروشندگان و خريداران در يک بازار بورس محيطي رقابتي براي معاملات ما فراهم ميکنند. هميشه از دانستن روش کشف قيمت به روي پلتفورمي که معامله ميکنيد مطمئن باشيد.

عمق بازار:

زمانيکه (صف خریداران و فروشندگان) DOM روي پلتفورم نيست و شما فقط یک قیمت پیشنهادی برای خريد و فروش را مي بينيد، مراقب باشيد. با چه کسي معامله ميکنيد؟ به احتمال زياد فقط یک طرف مقابل براي تمام معاملات شما وجود دارد که سود شما زيان او و زيان شما سود اوست و طبيعتاً هيچ رقيبي به نفع شما عمل نخواهد کرد. آیا این عاقلانه است که سفارشات خود (تیک پرافیت و استاپ لاس) را به کسی که رقیب شماست نشان بدهید؟

مکانيزم تطابق سفارشات:

همواره از چگونگي تطابق سفارشات به روی پلتفورم آگاه باشيد. در نوعي از پلتفورمها که شما را به بازار حقيقي متصل ميکنند زمانيکه يک فروشنده يا خريدار با قيمتي که ساير فروشندگان يا خريداران اعلام ميدارند موافق است معامله صورت ميگيرد و به اين علت سفارشات بازار (به بخش انواع سفارشات مراجعه کنيد) همواره ضمانت اجرايي داشته و هرگز به علت تغيير در قيمتها رد نميشود.

بروکر:

همیشه از داشتن مدرک معتبر بروکری که با آن کار میکنید از یک بورس اطمینان داشته باشید. طبیعتا معاملاتی که با این بروکر انجام میشود همان چیزیست که در آن بورس صورت میگیرد. در مورد شرکتی که پول خود را در اختیارش میگذارید تحقیق نمایید. در مورد شرکتی که در یک جزیره کوچک به ثبت رسیده اما آدرسی متفاوت در مکانی متفاوت دارد مراقب باشید. بروکرهای بازار بورس قبرس مدرک معتبر و صلاحیت ارایه پلتفرم معامله ارز را ندارند.

حداقل مبلغ قابل قبول برای افتتاح حساب:

برای تجارت در بازار مالی همه ملزم به سپرده گذاری میزان مشخصی پول نزد بروکر برای تضمین سود همه معامله گران میباشند. این مبلغ بر اساس محاسبات ریاضی و آماری مشخصی که متخصصان کنترل ریسک بازارهای مالی مورد استفاده قرار میدهند، بدست میاید.این پول یک سپرده است و به شما تعلق دارد و بروکر اجازه مسدود کردن آن را ندارد و ما سرمایه ای کمتر از آنچه برای ضمانت شما لازم است قبول نمیکنیم. به عنوان مثال در حالی که 32 اونس طلا با توجه به قرار دادها و نوسانات حال حاضر بازار با ودیعه ای در حدود دو میلیون تومان معامله میگردد اگر شما به باز کردن یک حساب 200 دلاری دعوت شده اید حتما دوباره در این مورد بیندیشید. چرا کسی که به عنوان بروکر میشناسیم هر رقمی از 100 تا 2000 دلار را برای سرمایه گذاری از ما میپذیرد در حالی که این رقم برای سپرده معامله کافی نیست؟ پس آنها به این مبلغ به عنوان سپرده نمی نگرند. این همان رقمیست که شما بایستی متضرر شوید.

ما وظیفه اخلاقی خود میدانیم و همچنین به عنوان بخشی از سیاست بازاریابی شرکت خود که به شما در مورد این پدیده که باعث ایجاد ضرر بسیار زیادی با سو استفاده از نام بازارهای مالی شده هشدار دهیم. تشخیص اینکه به واقع نرم افزاری که یک بازار مالی را شبیه سازی مینماید به شما دسترسی به یک بازار مالی واقعی میدهد یا خیر همیشه خیلی آسان نیست. اما درمورد متاتریدر این مطلب اثبات شده است و مهم نیست آنرا به چه نامی ارائه میکنند چون تمام برنامه های کامپیوتری به راحتی می توانند اسم و آرم آن را عوض کنند. شرکت ما هم برنامه هائی را که به سرمایه گزاران خود برای دسترسی مستقیم به بازار ارائه می دهد با نام و آرم شرکت خودمان ارائه میدهد که از این بابت پولی به شرکت نویسنده پلتفرم پرداخت کرده و منظور از این کار تبلیغ بهتر برای شرکت میباشد. اما آنچه از همه چیز مهمتر است اینست که این پلتفرم ما شما را به بازار مالی وصل میکند. جائی که شما میتوانید از تبحر خود در تحلیل فنی استفاده کرده و درآمد داشته باشید نه آنکه استاپ لاس و تیک پرافیت خود را با دست خودتان به اپراتور متاتریدر تحویل دهید تا وقتی در خواب هستید با یک حرکت کوچک چند پیپی که در قیمت نشان داده شده روی آی دی شما ایجاد میکند تیک پرافیتی را که مستحق آن هستید از دست شما بگیرند و استاپ لاس خورده و بعد از آن را که به شما اصلا ارتباطی پیدا نمیکرد به شما نشان بدهند. مگر سود و زیان در این کار به چند پیپ بسته است؟ مگر به همین دلیل نیست که شما به اسپرد حساسید؟

در یک بازار مالی واقعی اسپرد شناور است (به دلیل تغییر عرضه و تقاضا) ولی قیمتی که شما میتوانید خرید یا فروش کنید به حرکت ماوس کامپیوتر شما به طرف دکمه خرید یا فروش بستگی ندارد!!!

خدا را شکر که در ایران مهندس نرم افزار کم نداریم. از دوستانتان بپرسید آیا چنین چیزی جادو گری است یا بسادگی ممکن است.

ما کاملا آگاهیم که مطالعه این متن برای افرادی که مدت طولانی وقت خود را صرف معامله در متاتریدر یا برنامه های مشابه کرده اند ایجاد حسی ناخوشایند میکند ولی همانطور که در ابتدای این متن ذکر شده ما هیچگونه سودی برای خود از این مطلب متوقع نبودیم. مطمئنیم خوانندگان محترمی که خواندن این مطلب چنین حسی در آنان ایجاد کرده پس از مدت خیلی کوتاهی به نیت پاک ما اطمینان پیدا می کنند و تنها چیزی که ما از ایشان تقاضا داریم اینست که این مطلب را به دیگران نیز نشان دهند.

اگر شما با سیستمی مشابه آنچه ذکر شد روبرو شدید که برای شما شک برانگیز بود و نتوانستید به آن اطمینان کنید خوشحال خواهیم شد که با تجربه خویش شرایط معامله بهتر ارزها را برای شما فراهم آوریم. اگر این همان چیزیست که تصمیم به انجام آن دارید، ما امکان دسترسی شما به بازار واقعی forex را فراهم مینماییم.

برای کسب اطلاعات بیشتر بهترین پلتفرمهای معاملاتی فارکس را مطالعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرکت و رویت مدارک و مجوزها بروکر فارکس فارسی را مطالعه فرمائید.

لطفا برای کسب اطلاعت بیشتر و یا دریافت خبرنامه  از طریق ئی میل با ما تماس بگیرید.

نویسنده: مدیر شرکت

آذر ماه 1386

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment