در این بخش به معرفی «دانشگاه معامله گری پی سی ام» با عنوان لاتین PCM Trading University و کلمه اختصاری PCMTU می پردازیم.

موضوعاتی که در بخش های بعدی ارائه می شوند در لیست زیر مشاهده می فرمائید:

▪️ضرورت طرح
▪️چشم انداز طرح
▪️اهداف و برنامه ها
▪️جزئیات طرح
▪️ترم های تحصیلی
▪️سیستم امتیازات دانشجویان
▪️برنامه مشاوره با مربی
▪️نحوه اجرا و مزایای طرح

در ادامه به تشریح موارد فوق خواهیم پرداخت.

@pcmtu

حرفه ی معامله گری در انواع بازارهای مالی در عین جذاب بودن بسیار پرمخاطره است، و دسترسی آسان و بدون هزینه به معامله گری سهام و نمادهای متعدد باعث شد تا تصور ساده بودن این حرفه در ذهن همگان شکل بگیرد.

سابقه شکل گیری و توسعه بورس های جهانی و ملی در کشورهای مختلف دنیا متفاوت است، اما مهمترین ها که از لحاظ کمیت و کیفیت در سطح فوق العاده ای هستند بیش از یک قرن است که در بین مردم فراگیر و محبوب شده اند؛ از طرفی دانش کافی برای کسب سود مستمر در این جوامع از طرق متنوعی در دسترس عموم قرار دارد، ضمن اینکه دولتها و همچنین موسسات غیردولتی کمک زیادی برای پیشرفت علوم مربوط به بازارهای مالی کرده اند و نیز حساسیت لازم را برای ارتقای سطح علمی سهامداران و تریدرهای خرد بکار گرفته اند.

در کشور ما ایران نیز خوشبختانه طی سالهای اخیر تلاشهای زیادی از سوی فعالان بازار سرمایه برای گسترش علوم مالی و اقتصادی صورت گرفته و موسسات زیادی برای بهینه سازی دوره های آموزشی، تهیه کتب و منابع لازم برنامه ریزی کرده اند؛

اما آنچه مشهود است هنوز میزان اطلاع رسانی و نحوه ارائه دروس به شکل حرفه ای و گسترده انجام نمی شود چرا که در مقابل با تعداد زیادی از علاقمندان به حضور در بازارهای مالی مختلف مواجه هستیم که مسیر یادگیری مشخص و روشنی پیش روی خود نمی بینند و همواره از عدم وجود یک برنامه منسجم و آکادمیک در این باره گلایه می کنند.

دانش پذیران متعددی را مشاهده می کنیم که بدون برنامه ریزی و مشاوره صحیح از موسسات مختلفی بطور انتخابی و سلیقه ای دروسی را انتخاب و حتی در مرحله گزینش یک سیستم معاملاتی نیز بدرستی عمل نمی کنند. عده ای دیگر مدتها بین هر دوره آموزشی از بازار دور شده و مطالب درسی را به فراموشی می سپارند و در نهایت با انبوهی از افراد مواجه هستیم که بطور ناقص و بدون نظم خاصی اطلاعات پراکنده ای از معامله گری کسب کرده اند که مطمئنا برای کسب موفقیت کافی نیست و طبیعتا دلسردی و ناامیدی گریبان بخش عمده این افراد را گرفته و بالاخره زمان ترک بدون نتیجه این پروسه فرا می رسد.

همانطور که انتظار میرود برای مشاغلی که علمی و تخصصی هستند باید برنامه ریزی جامعی صورت گرفته و اجرای طرح خاصی مد نظر باشد. معمولا در دنیا تحصیلات آکادمیک و کاربردی بهترین گزینه برای به ثمر رساندن هر طرحی است. رسیدن به سطح تریدر یا همان معامله گر بازارهای مالی به قول تمامی بزرگان بورس های دنیا نیازمند دانش تخصصی معامله گری می باشد، بنابراین لازم است تا طرحی از افراد خبره و با تجربه با حمایت یک سازمان یا نهاد ایجاد شود که بتواند مسیر روشن و واضحی برای علاقه مندان و فعالان بازارهای مالی فراهم آید.

کارگزاری بین المللی پی سی ام با سالها تجربه در زمینه آموزش و پژوهش های مالی با همکاری معامله گران و مدرسان شناخته شده اولین قدم را مدتها پیش برداشت و تلاش زیادی برای ارتقای سطح علمی و توسعه سود جامعه تریدری ایران از روش های مختلف انجام داد؛ از جمله تاسیس و مدیریت انجمن اینترنتی تریدرها، حمایت کامل از برگزاری چندین دوره آموزشی و معامله گری و برگزاری وبینارهای متعدد با موضوعات مختلف؛ و امروز تصمیم گرفت تا طرح جامعی برای رفع مشکلات مذکور اجرا و برای همیشه نگرانی های موجود را برطرف سازد.

این برنامه در قالب یک دانشگاه مجازی و آنلاین با نام “PCM Trading University” تهیه و تدوین شده است که بزودی بصورت گسترده اجرا خواهد شد.

@pcmtu

دانشگاه معامله گری کارگزاری پی سی ام بدنبال این هدف است که بتواند تمام دغدغه های یک علاقمند به بازارهای مالی را بطور کامل برطرف و به نگرانی های احتمالی او پایان بخشد.

🔴 برخی از اشکالات و ابهامات موجود به شرح زیر است:

1- دانشجویان روند مطالعاتی صحیح را نمی دانند و از منابع کاربردی مطلع نیستند.
2- معمولا از کیفیت کلاسهای آموزشی بعد از برگزاری آن مطلع می شوند.
3- نمی توانند هزینه ها و دستمزدها را به درستی برآورد کنند.
4- قشر علاقمند به کسب دانش معامله گری لزوما افراد دارای سطح مالی مناسب نیستند.
5- احتمالا وقتی از برگزاری یک دوره آموزشی مطلع می شوند حتی بدون بررسی کاربرد آن حتما در آن شرکت می کنند.
6- نحوه بکارگیری دروس مختلف را بصورت عملی و تخصصی نمی دانند.
7- نمی توانند ارتباط موثری بین محتوای دوره آموزشی با واقعیات ترید برقرار کنند.
8- تعداد دوره های علمی ارائه شده در یک بازه زمانی در موسسات مختلف را برای خود کافی نمی دانند.
9- با انبوهی از کتب داخلی و خارجی مرتبط مواجه هستند که ایده درستی برای مطالعه آنها در ذهن ندارند.
10- برای انتخاب روش و تخصص آینده خود در معامله گری اغلب پیرو تصمیمات عموم جامعه تریدری هستند.
11- دسترسی به مشاوران با تجربه و با سابقه درخشان ندارند.
12- عدم برخورداری از پشتیبانی آموزش و دوره هایی که شرکت کرده اند.

شاید بتوان برشماری این موارد را همچنان ادامه داد ولی قطعا برای روشن شدن ذهن خواننده کافی است. در برنامه جامع واحد آموزش به همه این اشکالات توجه و بر اساس تجربه چندین ساله طراحان این پلن راه حل های بسیار مناسبی در نظر گرفته شده است.

دانشگاه معامله گری پی سی ام بر اساس روال تدوین شده معتقد است که یک دانشجوی علاقمند، پیگیر و فعال می تواند بین 6 تا 9 ماه خود را آماده حضور واقعی و حرفه ای در یکی از بازارهای مالی از جمله بازار ارز و بورس های جهانی کند. اهمیت موضوع زمانی مشخص می شود که بدانیم درباره امری صحبت می کنیم که بطور عادی و بدون اجرای این طرح حدودا بین 2 تا 5 سال زمان صرف شود و چون اغلب بدون پیمودن یک مسیر مطمئن و صحیح پیش می رود باعث موفقیت حتمی نیز نخواهد شد گرچه حتی در این دانشگاه هم موفقیت از آن کسی است که خودش تلاش مستمری داشته و همراه با برنامه ها حرکت کند اما احتمال موفقیت قطعا با درصدی بسیار متفاوت، بالاتر است.

قصد و انگیزه اصلی بانیان طرح این است تا در آینده هر فرد ایرانی احساس کند یک راه و پایگاه مطمئن برای پیمودن مسیر دشوار معامله گری وجود دارد و می تواند وقت ارزشمند خود را با خیالی راحت در این دانشگاه برای کسب موفقیت صرف نماید و ضرورتی بر تکرار چند مسیر نادرست و روشهای غیرمطمئن وجود نخواهد داشت.

اغلب دوره های آموزشی دارای پروژه در حین برگزاری هستند و مربیان ملزم به همراهی دانش پذیران در موارد معین شده می باشند که این امر برای ارتقای قطعی سطح علمی دانشجو و برقراری ارتباط مستقیم و نزدیک بین مطالب و کاربرد آن در بازار ضروری است.

اکثر دوره های آموزشی دارای آزمون پایان دوره هستند چرا که بررسی وضعیت نهائی دانشجویان در هر دوره ملاکی برای شرکت در دوره های بعدی است و مسلما محرک انگیزشی خوبی برای آنها خواهد بود.

اعطای گواهینامه پایان دوره و پایان سطح برای دانشجویان فعال و ممتاز از اصلی ترین برنامه های دانشگاه شمرده می شود.

فعالان برتر هر سطح بعنوان دستیار مربیان در دوره های بعدی بکار گرفته می شوند که این امر خود موجب تلاش دوچندان در کلاس ها خواهد شد و آمادگی افراد را برای ورود به جامعه تریدری بیش از پیش بالا خواهد برد.

برنامه ریزی دوره ها و کلاس ها به گونه ای است که افراد می توانند از مدتها قبل آنرا در برنامه شخصی و زندگی خود قرار داده و وقت مناسبی را به آن اختصاص بدهند.

افرادی که در گذشته و در هر پایگاهی موفق به گذراندن دوره های آموزشی شده و یا دارای سوابق ترید و علمی خاصی باشند از طریق مشاوره خصوصی با مربی براحتی تعیین سطح خواهند شد تا مشخص شود ملزم به گذراندن چه دروس و واحدهائی نیستند.

افرادی که بدون پیش زمینه و آگاهی کافی درباره بازارهای مالی وارد دانشگاه می شوند ملزم به ورود به ترم 1 و قرارگیری در مسیر از پیش تعیین شده هستند.

این دانشگاه دارای طرحی است که افراد تازه کار می توانند از ابتدا تا انتهای برنامه را برای خود موثر بدانند و افراد نیمه حرفه ای یا حتی حرفه ای نیز برای پیوستن به دانشجویان این دانشگاه احساس نیاز کنند. برنامه ریزی های انجام شده به گونه ای است که امکان قرارگیری در یک رده یا سطح خاص برای افراد مختلف وجود دارد و خللی در کارها ایجاد نخواهد کرد.

تمامی کلاسها و دوره های آموزشی دانشگاه پی سی ام رایگان و بدون هزینه بوده و این امر از جمله مواردی است که در طراحی پلن روی آن اصرار زیادی صورت گرفت. برای اطلاع از نحوه اخذ واحدهای درسی و چگونگی امتیازبندی و کسب آن به بخش های بعدی توجه کنید.

دانشگاه معامله گری پی سی ام برنامه آکادمیک و عملی خود را در 3 سطح در قالب 3 ترم ارائه خواهد کرد:

▪️ترم اول تحصیلی: سطح مقدماتی

▪️ترم دوم تحصیلی: سطح متوسطه

▪️ترم سوم تحصیلی: سطح پیشرفته

در ادامه به تشریح کامل جزئیات هر ترم تحصیلی خواهیم پرداخت.

@pcmtu

دروس ترم اول و جزئیات آنها در قالب 16 واحد درسی به شرح زیر است:

1- کار با سایت بروکر و کابین تریدری – 2 ساعت – (پیش نیاز: ندارد) – 0.5 واحد
2- مقدمات و مفاهیم بازارمالی جهانی – 10 ساعت (هم نیاز: 1) – 4 واحد
3- آموزش متاتریدر (1) – 4 ساعت – (هم نیاز: 2) – 2 واحد
4- کارگاه متاتریدر (1) – هر بار 2 ساعت – (پیش نیاز: 3) – 1 واحد
5- تحلیل تکنیکال (1) – 6 ساعت – (پیش نیاز: 2 و 3) – 3.5 واحد
6- کارگاه تحلیل تکنیکال (1) – هر بار 2 ساعت – (پیش نیاز: 5) – 1 واحد
7- تحلیل بنیادی (1) – 4 ساعت – (پیش نیاز: 2) – 3 واحد
8- مدیریت ریسک و روانشناسی (1) – 2 ساعت – (پیش نیاز: 5) – 1 واحد

🔴 توضیحات:

▪️دروس اختیاری یا تک درس، بر اساس نیاز، تدوین و ارائه خواهد شد (حداکثر 2 واحد).
▪️رعایت پیش نیاز یا هم نیازها اجباری است. گذراندن حداقل یک جلسه از هر کارگاه اعلام شده برای دانشجویان اجباریست.
▪️دوره های 2 ، 3 و 5 دارای پروژه در حین برگزاری دوره می باشند. دوره های 2 ، 5 و 7 دارای آزمون پایان دوره می باشند.
▪️در این سطح برای هر دانشجو فقط یک گواهینامه صادر می شود برای دانشجوئی که موفق به گذارندن کامل این سطح شده و پس از آزمونها و پروژه ها مورد تائید مربی باشد و یا از برخی از دروس با مصاحبه عبور کند.
▪️سرفصل دقیق هر دوره با جزئیات کامل آن در هنگام ثبت نام هر دوره ارائه خواهد شد.

@pcmtu

تشریح ترم 1 - سطح مقدماتی

دروس ترم دوم و جزئیات آنها در قالب 16 واحد درسی به شرح زیر است:

1- تحلیل تکنیکال (2) – 10 ساعت – (پیش نیاز: سطح 1) – 4 واحد
2- کارگاه تحلیل تکنیکال (2) – هر بار 2 ساعت (پیش نیاز: 1) – 2 واحد
3- آموزش متاتریدر (2) – 2 ساعت – (هم نیاز: 1) – 2 واحد
4- کارگاه متاتریدر (2) – هر بار 2 ساعت – (پیش نیاز: 3) – 1 واحد
5- مدیریت ریسک و روانشناسی (2) – 4 ساعت – (پیش نیاز: 1 یا 6) – 2 واحد
6- تحلیل بنیادی (2) – 6 ساعت – (پیش نیاز: سطح 1) – 3 واحد
7- آشنائی با انواع روشهای معاملاتی – 2 ساعت – (هم نیاز: 1) – 1 واحد
8- آشنائی با اکسپرت، اندیکاتور و اسکریپت – 2 ساعت – (پیش نیاز: 7) – 1 واحد

🔴 توضیحات:

▪️دروس اختیاری یا تک درس، بر اساس نیاز، تدوین و ارائه خواهد شد (حداکثر تا 6 واحد).
▪️رعایت پیش نیاز یا هم نیازها اجباری است. گذراندن حداقل یک جلسه از هر کارگاه اعلام شده برای دانشجویان اجباریست.
▪️دوره های 1 ، 3 و 6 دارای پروژه در حین برگزاری دوره می باشند. دوره های 1 و 6 دارای آزمون پایان دوره می باشند.
▪️در این سطح برای هر دانشجو فقط یک گواهینامه صادر می شود برای دانشجوئی که موفق به گذارندن کامل این سطح شده و پس از آزمونها و پروژه ها مورد تائید مربی باشد و یا از برخی از دروس با مصاحبه عبور کند.
▪️سرفصل دقیق هر دوره با جزئیات کامل آن در هنگام ثبت نام هر دوره ارائه خواهد شد.

@pcmtu

دروس ترم سوم و جزئیات آنها به شرح زیر است:

▪️تئوری امواج الیوت – 4 ساعت
▪️روش الیوت به سبک ماینر – 10 ساعت
▪️کارگاه روش الیوت به سبک ماینر – هر بار 2 ساعت
▪️روش الیوت به سبک پریچر – 10 ساعت
▪️کارگاه روش الیوت به سبک پریچر – هر بار 2 ساعت
▪️روش الیوت به سبک نیلی – 10 ساعت
▪️کارگاه روش الیوت به سبک نیلی – هر بار 2 ساعت
▪️روش معاملاتی پرایس اکشن – 16 ساعت
▪️کارگاه روش معاملاتی پرایس اکشن – (اشتراک 1 ماه خدمات آکادمی جبل عاملی)
▪️سیستم معاملاتی چنگال اندروز – 10 ساعت
▪️کارگاه سیستم معاملاتی چنگال اندروز – هر بار 2 ساعت
▪️آشنائی با الگوهای هارمونیک – 10 ساعت
▪️کارگاه شناسائی الگوهای هارمونیک – هر بار 2 ساعت
▪️سیستم معاملاتی بیل ویلیامز – 6 ساعت
▪️کارگاه سیستم معاملاتی بیل ویلیامز – هر بار 2 ساعت
▪️سیستم معاملاتی 123 – 6 ساعت
▪️کارگاه سیستم معاملاتی 123 – هر بار 2 ساعت
▪️سیستم معاملاتی ایچیموکو – 10 ساعت
▪️کارگاه سیستم معاملاتی ایچیموکو – هر بار 2 ساعت
▪️آموزش نرم افزار ادونس گت – 6 ساعت
▪️آموزش نرم افزار داینامیک تریدر – 6 ساعت
▪️آموزش نرم افزار موتیو ویو – 6 ساعت

🔴 توضیحات:

▪️روش های معاملاتی و نرم افزارهای دیگری را هم بر حسب نیاز و بررسی تقاضاها ارائه خواهیم کرد.
▪️دانشجویان این سطح قرار نیست تمامی دروس را بگذرانند چرا در که مرحله مشاوره و انتخاب روش معاملاتی قرار دارند و ممکن است یک متد را بخواهند دنبال کنند اما گذراندن بیش از چند موضوع هم بلامانع است.
▪️این سطح فقط برای کسانی است که دو سطح پیشین را با موفقیت پشت سر گذاشته و یا از طریق مصاحبه مجوز گرفته اند.
▪️آموزش روش معاملاتی پرایس اکشن بدون پیش نیاز است و توسط آکادمی پرایس اکشن جبل عاملی برگزار میگردد.
▪️تمامی دوره های اصلی دارای پروژه در حین برگزاری دوره می باشند. تمامی دوره ها دارای آزمون پایان دوره می باشند.
▪️در این سطح برای هر دانشجوئی که حداقل یکی از روشهای معاملاتی و کارگاه آن و همین طور یک نرم افزار را فرا بگیرد گواهینامه صادر خواهیم کرد.
▪️افرادی که در این سطح فارغ التحصیل ممتاز باشند بعنوان دستیار مربی در دوره های مقدماتی بکار گرفته خواهند شد.
▪️سرفصل دقیق هر دوره با جزئیات کامل آن در هنگام ثبت نام هر دوره ارائه خواهد شد.

@pcmtu

دانشگاه PCMTU یک دانشگاه آنلاین است که کار خود را بر بستر وب و با برگزاری کلاسها از طریق وبینار و پشتیبانی از طریق انجمن تریدرها انجام خواهد داد.

تمامی دوره های آموزشی در همه سطوح دارای انجمن تخصصی مرتبط با خود هستند که دانشجویان براحتی می توانند به رفع اشکال پرداخته و با مربی و دیگر دانشجویان در ارتباط باشند. در هر انجمن تخصصی ضمن پرسش و پاسخ مداوم با کاربران، بخشی برای ارائه و سپس بررسی پروژه ها و آزمون ها وجود خواهد داشت.

آموزشها را همانطور که شرح داده شد بر اساس سطوح مختلف علمی دسته بندی کردیم چرا که رعایت پیش نیازها بسیار مهم است و مسیر روشن و مشخصی را برای هر دانشجوی بازارهای مالی ترسیم می کند.

برای تعیین سطح افرادی که نمی دانند کدام دوره و سطح برایشان لازم است زمانی برای مصاحبه تعیین خواهد شد تا کلاسهای لازم از تمامی سطوح برایشان مشخص گردد. امکان قرارگیری افراد در یک سطح مشخص کمک بسیار بزرگی به مدرس و همین طور خود دانشجو در طی برگزاری دوره ها خواهد کرد و عدم اتلاف وقت و انرژی را در پی خواهد داشت.

قاعدتا شرکت در کلاسهای سطوح بالاتر و غیرمقدماتی حتما شامل انجام مصاحبه باید باشد اما سطوح اولیه اختیاریست مگر آنکه دانشجوها بترتیب مراحل را طی کنند.

افرادی که تمامی دروس یک سطح را می گذرانند و در یک آزمون جامع موفق به کسب نمره لازم می گردند شایسته دریافت یک مدرک از سوی بروکر خواهند شد. لازم به ذکر است گذراندن برخی دروس یک سطح برای افرادی که ممکن است از قبل اطلاعاتی داشته باشند برای دریافت مدرک بلا مانع است اما حتما باید توانائی خود را در آزمون ها نشان دهند.

آزمون ها هم بصورت گروهی و هم بصورت انفرادی در دو بخش تئوری و عملی برگزار خواهد شد. افراد برگزیده هر سطح پس از تائید مربی می توانند در انجام پروژه ها و آزمونهای بعدی بعنوان دستیار مربی فعالیت خود را شروع کنند.

دوره های آموزشی حتما شامل پروژه هائی برای دانشجویان است که در فروم ارائه و سپس بررسی می گردد و فعالیت های موفقیت آمیز دانشجویان فعال هم برای ایجاد انگیزه بیشتر از روشهای مختلف منتشر خواهد شد.

@pcmtu