مشتریان موفقمشتریان موفق پی سی م بروکرز

 مصاحبه با یکی از مشتریان موفق، بروکر فارکس برای ایرانیان

مصاحبه با یکی از مشتریان موفق
1. لطفاً یک معرفی کوتاه از خودتان داشته باشید و بفرمایید چند سال هست که در این زمینه مشغول به فعالیت هستید ؟
به نام خدا و با سلام خدمت همه هموطنان تریدر و به خصوص اساتیدی که زحمت آموزش در این حوزه را با وجود مخاطرات خاص آن به جان می‏خرند و دلسوزانه مراقب دانش ‏آموزان و دانشجویان خود هستند.
اینجانب محمدرضا ف از سال 1382 فعالیت در حوزه بازارهای مالی و سرمایه را با شرکت در دوره‏ های آموزشی سرمایه‏ گذاری در بورس اوراق بهادار تهران آغاز کردم.
از سالهای 84-1383 و در طی دوران دانشجویی با بازار معاملات ارزی بین‏ الملل به صورت خیلی ابتدایی آشنا شدم و علی‏رغم کمبود منابع اطلاعاتی در این زمینه، شروع به مطالعه و یادگیری کردم. از آبان 1387 این حرفه و تخصص را به صورت جدی پیگیری نموده تا بتوانم به صورت حرفه‏ ای مشغول ترید و معامله در بازار شوم. و از بهمن 1388 ترید بر روی حساب ریل را آغاز نمودم.
البته در تمام طول این 8 سال سعیم بر این بوده که علاوه بر یادگیری عمیق مطالب و فراگرفتن مطلوب این تخصص و حرفه، بتوانم این بازارها را به دیگران هم بشناسانم و آموزش دهم و به علت علاقه ‏ای که به امر آموزش داشته و دارم دوره‏ های متعددی را در جاهای مختلف تدریس نموده‏ام.
2. استراتژی معاملاتی شما بر چه اساس است ؟
استراتژی ترید که من براساس آن کار می‏کنم بیش از 95% بر اصول تحلیل تکنیکال متکی می‏باشد. در واقع اسلوب و روش بررسی و تحلیل بازار و تصمیم‏گیری در مورد زمان ورود به بازار و انجام معامله و تشخیص روندها کاملاً تکنیکالی است. والبته در زمان خاص خبرهای بسیار مهم و تأثیرگذار نیم نگاهی نیز به آنها و تحلیل فاندامنتال دارم.
اکثر پوزیشن‏ها به قصد نتیجه‏گیری روزانه و نهایتأ هفتگی گرفته می‏شوند. وتمام پوزیشن‏های هفتگی برای تغییر و همراه شدن روند بازار در جهت پوزیشن‏ها نگه داشته می‏شوند. البته مواردی هم پیش آمده که پوزیشنی با توجه به داشتن تحلیل بلندمدت در برگشت بازار حتی بیش از یکی دو هفته نگه داشته شده ‏اند، ولی نهایتاً بیش از یک ماه به طول نمی‏ انجامند.
3. مهمترین دلیل در موفقیت این حساب چه بوده است ؟
داشتن استراتژی کارا و دقیق که عملاً جواب داده باشد شرط اول فعالیت در این بازار است. اما نکته کلیدی موفق بودن این حساب و در واقع عامل اصلی موفقیت و باقی ماندن در بازار و از دست ندادن سرمایه، تسلط بر مسائل روحی و روانی درونی است.
در واقع اگر شما بهترین سرمایه، بهترین استراتژی و بهترین انگیزه برای ترید را داشته باشید، ولی تسلط بر این مسائل را از دست بدهید، این عدم تسلط باعث از بین رفتن تمام شرایط نسبتاً مطلوب شما و در نتیجه به خطر افتادن سرمایه و در نهایت از بین رفتن آن می‏گردد.
حال اینکه چطور می‏شود این تسلط رو بدست آورد تنها و تنها در رعایت حجم معاملاتی و لات سایز است. و در یک کلام شاه کلید موفقیت در این بازار، کنترل ریسک از طریق کنترل حجم معاملاتی می‏باشد. در این بازار با وجود پیچیدگی فراوان و اطلاعات بسیار زیاد و دخیل بودن عوامل مختلف و خارج از اراده یک فرد، گروه و حتی یک کشور، بسیار ساده و راحت و با رعایت چند نکته ساده، ولی بسیار مهم و حیاتی می‏توان سود گرفت.
به شرطی که حجم معاملاتی و حجم معاملاتی و حجم معاملاتی رعایت شود.
با این روش، اضطراب و استرس از روح و ذهن فرد بیرون شده و ضررهای بی‏مورد از بین می‏رود، و به مرور زمان و با کسب تجربه و تسلط بیشتر روند کسب سودهای خوب و مطمئن آغاز می‏شود.
میزان و حجم معاملاتی که در این روش ترید و استراتژی مورد عمل قرار می گیرد، یدین صورت است که برخلاف آنچه که در کلاس‏ها و دوره‏های آموزشی گفته می‏شود که براساس میزان سرمایه اگر فرضاً 10 هزار دلار باشد شما می‏توانید 1 لات حجم معاملاتی در جریان داشته باشید ولی من معمولاً بیش از 2 دهم لات معامله نمی‏کنم. یعنی چیزی در حدود20 درصد حجمی که معمولاً بطور استاندارد گفته می‏شود.
می‏پرسید چرا با این حجم کم ؟ و آیا می‏شود با این حجم کم سودهای خوبی گرفت ؟ دلیلش این است که بالاخره همه ما گاهی در تحلیلهای خودمان اشتباه می‏کنیم، و در بعضی مواقع در بازار اتفاقاتی می‏افتد که روندی برخلاف تحلیل ما شکل می‏گیرد. اگر تحلیل ما درست بود و نوسان خوبی را شکار کردیم که با همین حجم کم هم می‏توانیم سود خوبی بگیریم و در ادامه این بازار پرنوسان باز می‏توانیم موقعیت خوب پیدا کنیم و سود بگیریم.
اما اگر تحلیل ما درست درنیامد و پوزیشن منفی شد، هم وضعیت روحی و روانی ما به هم نمی‏ریزد و هم اینکه در برگشتن روند بازار می‏توانیم دوباره در موقعیتی مناسب و با همان حجم و در همان جهت معامله اولی پوزیشن بگیریم و با ادامه روند یا هر دو پوزیشن به سود می‏رسند یا اینکه مجموع آنها با سود کم یا صفر و یا با ضرر بسیار کم بسته خواهند شد.
4. چه عواملی باعث شد که بروکر پرسپولیس کپیتال را برای افتتاح حساب انتخاب کنید؟
نکته اول توصیه دوستان باتجربه در این بازار بوده است که شناخت خوبی از بروکر شما و مدیرعامل شرکت داشته‏ اند و دیگری بررسی ‏هایی بود که اینجانب برای انتخاب بروکری که بتوانم با استفاده از خدمات آن و با روشی ساده، راحت و امن به فعالیت‏های خود در خارج از ایران با وجود تحریم‏های بین‏ المللی و محدودیت‏هایی که در داخل داریم، ادامه دهم، که منجر به آشنایی و جلب اعتماد من به پرسپولیس کپیتال شد.
و از همه مهمتر مزایای کار کردن با پلتفرم بسیار راحت و روان شما بوده است که هیچ گونه محدودیتی در گرفتن پوزیشن و گذاشتن استاپ و تی‏ پی‏ ها برای من وجود نداشته و تقریباً هیچ گونه ریکوت وقطع ارتباط با بازار ندیدم.
این نکته را هم ذکر نمایم که اگر چه امنیت و ضمانت ترنسفرهای واریز و برداشت وجوه کاملاً مطابق با انتظارات بوده ولی چنانچه در خصوص بعد زمانی گاه طولانی انجام ترنسفرها مساعدت‏هایی صورت گیرد که این زمان تا حد امکان کوتاه گردد بسیار ممنون خواهیم بود.
در پایان از توجه و عنایت شما بخصوص جناب دریس ‏زاده و همکاران بخش فارسی پرسپولیس کپیتال و همچنین خانواده و دوستان عزیزم بخصوص خانم عزیزم، استاد گرانقدرم آقای علیرضا و دوست و همکار بی‏ نظیرم آقا یاسر کمال سپاسگزاری را دارم.